X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

PHP Versiyon Nasıl Değiştirilir?

AnasayfaYazılarWeb HostingPHP Versiyon Nasıl Değiştirilir?

PHP Versiyon Nasıl Değiştirilir?

Php versiyon nasıl değiştirilir? sorusu internet sitesi tasarlayan ve yayınlayan kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Php versiyonlarının güncel olması, internet sitenizin çok daha sağlıklı ve güncel bir şekilde çalışmasını sağlamak için oldukça önemlidir. Bu nedenle, internet sitenizin sürekli olarak kontrol edilerek güncellenmesi ve bu güncelleme işleminin doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. Bu güncellemelerin mantığını anlamak ve internet siteleri için bu güncellemelerin önemini doğru bir şekilde kestirmek de PHP’nin internet siteleri için önemini anlamakla doğru orantılıdır. PHP, dünyada en çok kullanılan yazılım dillerinden biri olmakla birlikte, birçok internet sitesinin temelinde kullanılan yazılım dilidir. Kullanımının kolay olması ve insan diline yakın olması php’nin yazılımcılar tarafından sıkça tercih edilmesine neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Php versiyon nasıl değiştirilir? sorusu internet sitesinin çok daha hızlı bir şekilde çalışmasına katkı sağlayacak, yazılımcılar için oldukça önemli bir sorudur. 

Buna ek olarak, html içine gömülmüş bir şekilde çalışan bu script dili, internetteki forum, anket, mesaj platformları gibi insanların yoğun olarak kullandığı birçok panelin altyapısının kurulmasını sağlamıştır. Bu nedenle sürekli olarak geliştirilmeye ve güncellenmeye ihtiyaç duyan bu sistemin doğru çalışması için gerekli güncelleme işlemlerini yapmaya özen göstermeniz oldukça önemlidir.

PHP Sürümünüzü Değiştirmek İçin Hangi Server Tabanını Kullandığınız Oldukça Önemli

Kullanmış olduğunuz server, hangi işletim sistemi üzerinden yükseliyorsa, güncelleme için uygulamanız gereken adımlar da o doğrultuda değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, uygulama yapacağınız panelin hangi işletim sisteminde çalıştığından emin olduktan sonra gerekli işlemleri yapmaya özen göstermelisiniz. Php versiyon nasıl değiştirilir? sorusunun yanıtı da bu yazılım sistemine bağlı olarak değişmektedir. 

cPanel PHP Sürümü Değiştirmek İçin

Cpanel üzerinde çalışmak tüm yazılımcılar için oldukça kolaydır. İnternet sitelerinin doğru şekilde çalışmasını sağlayacak ayarların kolay bir şekilde yapılması için hazırlanan cpanel üzerinden ihtiyaç duyduğunuz tüm ayarları kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Cpanel hesabınıza giriş yaptıktan sonra;

 • Ürün ve hizmetleriniz> Gelişmiş Yönetim Paneli
 • cPanel Giriş Bağlantısına tıklayın
 • Yazılım ve Hizmetler bağlantısına tıklayarak, PHP Sürümü Seçimi seçeneğini seçin
 • Mevcut PHP sürümü ve kullanılabilir seçenekler görüntülenecektir. Seçim kutusundan, dilediğinizi seçerek, “set as current” yapabilirsiniz.

Bu ayarlardan sonra Linux PHP sürümünüz değişecektir.

Eğer Windows Hosting PHP Kullanıyorsanız

Windows sistem kullanan hostinglerde Php versiyon nasıl değiştirilir? Gelişmiş yöntem ya da plesk kullanılarak rahat bir şekilde değişim yapılması sağlanabilir. Bunun için;

 • Müşteri panelinize giriş yapın
 • Ürün ve Hizmetleriniz> Gelişmiş Yönetim
 • Araçlar> PHP Versiyonu bağlantısına tıklayın
 • Geçiş yapmak istediğiniz sürümü listeden seçerek tıklayın

Bu işlemler sonrasında, gelişmiş yönetim paneli üzerinden değişikliklerinizin aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Plesk Panel Üzerinden PHP Sürüm Değiştirmek İstiyorsanız

 • Müşteri panelinize giriş yapın,
 • Ürün Hizmetleriniz> Gelişmiş Yönetim
 • Plesk giriş bağlantısına tıklayın,
 • Barındırma Ayarları
 • Web komut dosyası ve istatistikler başlığında yer alan seçim kutucuğundan dilediğiniz sürümü seçerek, sayfanın en altından onaylayabilirsiniz.

Bu işlemleri uygulayarak plesk sistem üzerinde php versiyon değişimini gerçekleştirebilirsiniz.

PHP Sürümlerinin Farkı Nedir?

Birçok web hosting firması kullanıcısı için birbirinden farklı php sürümlerinin desteğini sunmaktadır. Bu sürümler arasından php versiyon nasıl değiştirilir? başlıklı yazımızda belirtilen adımları uygulayarak, internet sitenizin en doğru şekilde çalışması için doğru sürümde internet sitenizin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Modül kullanılan internet sitelerinde, modüllerin doğru bir şekilde çalışması için sürüm ile olan uyumluluğu çok önemlidir. Bu nedenle kullandığınız modül ve eklentilere bağlı olarak, internet sitenizin sürümünü doğru bir şekilde seçme fırsatı yakalarsınız. Bununla birlikte php.ini dosyanız üzerinde değişiklikler yaparak, sistem performansını doğru şekilde ve internet sitenizin altyapısına zarar vermeden yükseltebilme şansı yakalarsınız.

 

 

 


Top