X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Android Native Development Kit 

AnasayfaYazılarAndroid Native Development Kit 

Android Native Development Kit 

Android Native Development Kit kavramı teknoloji de sıklıkla kullanılan terimler ve programlardır. Native Development Kit, Android uygulamasında C veya C++ ile yazılmış kodları kullanmayı sağlayan bir araç takımıdır. NDK, Native Android uygulamalarında C ve C++ gibi dillerde yazılmış kodunuzu kullanmamızı sağlayan bir programdır. Ayrıca bu diller için hazırlanmış kütüphaneleri kullanmanızı sağlar. Bunlar, mevcut kitaplıklar ve yüksek performanslı API'ler olabilir. 

Android Native Develpment Kit Nasıl Kullanılır? 

NDK kullanmanın temel amacı, uygulama katmanının performansını iyileştirmektir. Öte yandan, yerel kod kullanmak çoğu uygulamanın performansını artırmaz. Bu yüzden kullanmadan önce yapılan işlemin gerçekten CPU yoğun bir işlem olup olmadığını belirlemek gerekiyor. Öncelikle Windows platform tipine göre gerekli zip dosyası indirilmeli ve bilgisayardaki herhangi bir dizine çıkarılması gerekmektedir. İndirilen zip dosyasının boyutu 450 MB'ın biraz üzerindedir, bu nedenle indirme biraz zaman alabilir. 

Android Native Development Kit Ne Amaçla Kullanılır? 

Temel kullanım amacı yüksek CPU gerektiren işlemler içindir. C, C++ ve diğer diller Java ve Kotlin gibi derlendiği için JVM işleminden geçmeden doğrudan makine koduna çevrilir, bu da Java gibi dillerin elde edemeyeceği hız/Kotlin verir. Özellikle oyun geliştiriciler gibi kişiler bunu daha fazla performans elde etmek için yapıyor. C ve C++ kodları farklı platformlarda da kullanılabilir. Elbette bu, Kotlin'den ayrılıp Java'yı C, C++ ile yazılması gerektiği anlamına gelmiyor. Çünkü dil seçerken sadece dilin performansına değil, dilin rahatlığına da bakılır. Kotlin varken C'de hesap makinesi uygulaması yazarak ne kadar zaman kazanılabilir. En azından, Kotlin ve Java'dan daha fazla C/C++ kullanan biri olarak Kotlin, bu tür uygulamalarda öne çıkıyor. Yani burada üzerinde çalışılan uygulamaya göre en uygun seçimin yapılması gerekmektedir.

JNI Nedir? Ne İşe Yarar? 

 

Android Native Development Kit ile yapılan seçimlerin uygulanmasını sağlayan JNI'dır. JNI veya Java Native Interface, Java/Kotlin ve C/C++ kodu arasındaki arabirimdir. JNI, yerel kodla iletişim kurmak için Android tarafından oluşturulan bayt kodu için kullanılır. C/C++'dan bildiğimiz veri türlerinin isimleri elbette biraz farklıdır. Burada JNI'nin bizim için oluşturduğu tanımlar kullanılır. Elbette fonksiyon içindeki her şey bilindiği için bu değerler sadece fonksiyonun döndüreceği değerler ve parametreler tanımlanırken kullanılır. 

Android Native Development Kit Ve Android SDK Nedir? Arasındaki Farklar? 

 SDK, Java programlama dilinde yazılmıştır ve Dalvik sanal makinesinde çalışır. Kitaplıklar, örnek kod, geliştirme araçlarından oluşur. Ndk esas olarak şeylere daha düşük bir seviyeden erişmek için kullanılır, sonunda farklı projelerden C/C++ kodunu geçirebilir. NDK, C ve C++ gibi yerel kod dillerini kullanır. Android uygulamaları genellikle Java ile yazılır ve şık bir nesne yönelimli tasarıma sahiptir. Android, Java'yı destekleyen Android Yazılım Geliştirme Kitini ve C/C++ yerel geliştirmeyi destekleyen Yerel Geliştirme Kitini sağlar.  NDK karmaşık ve gelişmiş bir konudur. Yerel Geliştirme Kiti, Android'de C ve C++ kodunu kullanmanıza olanak tanıyan ve yerel etkinliği yönetmek ve sensörler ve dokunma girişi gibi fiziksel cihaz bileşenlerine erişmek için kullanılabilecek platform kitaplıkları sağlayan bir araç setidir. Android SDK, Android platformu için uygulamalar geliştirmeye yönelik bir dizi geliştirme aracıdır. Bu SDK, Android uygulamaları oluşturmak ve süreci olabildiğince sorunsuz tutmak için gereken araç setini sağlar. Bir SDK veya devkit, geliştiricilerin bir dizi araç, kitaplık, ilgili belge, kod örneği, süreç ve/veya yönerge sağlayarak belirli bir platformda aynı şekilde çalışan yazılım uygulamaları oluşturmasına olanak tanır.  


 


Top